Phone Icon

Matura 2024 zmiany – Co czeka tegorocznych maturzystów?

  • Maciej Podwładny
  • -
Matura 2024 zmiany
SPIS TREŚCI

Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami, w związku z tym warto wspomnieć jakie zmiany CKE wprowadziło w tegorocznych maturach. Bo jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo. Duża część z nich związana jest z reformą, która w 2017 roku, przywróciła 4-letnie licea i 5-letnie technika, likwidując równocześnie gimnazja. Sprawdzamy więc jakie będzie miała matura 2024 zmiany oraz czy będą one działać na korzyść uczniów, czy wręcz przeciwnie.

Nowa matura – Ważne zmiany

Przez okres pandemii nie odbywały się matury ustne z języków, jednak w 2023 nastąpił powrót tych egzaminów i w tym roku będą wciąż kontynuowane, jednak z kluczową zmianą. Mianowicie została zmniejszona liczba pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do 110. Inną ważną zmianą jest zmniejszenie wymagań o około 20-25 procent, co ma związek z nauką zdalną i pandemią COVID-19. Warto również zwrócić uwagę na czas trwania egzaminów, który został wydłużony w języku polskim do 240 minut, a na matematyce do 180 minut. Czy jednak obniżenie standardów egzaminacyjnych będzie korzystne dla uczniów? Zaraz do tego przejdziemy.

Czy zmiany w maturze są na korzyść uczniów?

W związku z tym, że matura 2024 niesie ze sobą istotne zmiany, ich wpływ na uczniów pozostaje tematem dyskusji. Pojawiają się wówczas pytania, czy wprowadzone zmiany będą dla nich dobre, czy może otworzą przed nimi nowe wyzwania? Naszym zdaniem wprowadzone innowacje zadziałają na korzyść maturzystów, podnosząc poziom zdawalności egzaminów. Jednak oczywistą sprawą jest fakt, że mimo wprowadzonych reform nadal należy się skrupulatnie przygotować do tego rodzaju testu. W związku z tym pamiętajcie o tym, żeby zachować równowagę pomiędzy korzystaniem z nowych udogodnień a koniecznością solidnej nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *